W tym roku początek lata rozpieszcza nas słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami. Utrzymujące się upały potrafią jednak dać się we znaki również roślinom w naszych ogrodach. Gdy na zewnątrz panuje temperatura powyżej 41,5-42 stopni Celsjusza, niezbędne do funkcjonowania żywych organizmów, w tym także roślin, białka ścinają się, przez co funkcje życiowe zanikają i w konsekwencji rośliny marnieją. Jak wobec tego, możemy pomóc naszym ogrodom przetrwać wysokie, sezonowe temperatury?
W upalne i słoneczne dni podlewajmy rośliny wcześnie rano, zanim wzejdzie słońce, a gleba nie jest jeszcze nagrzana, co zmniejszy wyparowywanie z niej cennej wody lub dopiero w godzinach wieczornych. Podlewanie w pełnym słońcu oraz kierowanie strumienia wody bezpośrednio na rośliny, może skutkować ich poparzeniem, krople wody bowiem działają jak szkło powiększające, skupiając na sobie promienie słoneczne i paląc liście oraz kwiaty.
Ziemia wokół roślin narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych szybko wysycha, a na jej wierzchu tworzy się skorupa. To, co zimą i wczesną wiosną chroni nasze rośliny przed niskimi temperaturami, latem pomaga im przetrwać nadmiar gorąca. Warto więc rozrzucić warstwę rozdrobnionego materiału organicznego na terenie całego ogrodu lub pod wybrane rośliny oraz przysypać ziemię w donicach i skrzyniach z kwiatami.
W słoneczne dni rośliny w donicach i skrzyniach na balkonach oraz tarasach starajmy się przesuwać w zacienione miejsca lub chowajmy je pod parasolem przeciwsłonecznym. Cieniujmy wrażliwe gatunki oraz te o dużych liściach. Delikatnym roślinom ochronę przed słońcem i wiatrem zapewnimy również, przykrywając je przepuszczającą powietrze włókniną ogrodniczą.
Pielęgnacja w okresie wakacyjnym będzie mniej pracochłonna, jeśli zakładając ogród zawczasu, rozplanujemy posadzenie w miejscach o dużej i częstej ekspozycji na słońce gatunki dobrze znoszące chwilowe niedobory wody. Okres letnich upałów wymaga bowiem od posiadaczy ogrodów wzmożonej czujności, systematycznych i nieraz kosztownych nakładów, ale trud włożony w jego pielęgnację potrafi odwdzięczyć się bogactwem barw, intensywną zielenią oraz niezastąpioną atmosferą relaksu i zapachem świeżości.